28 June, 2016

Bereket Tanrıçamın evinde Perili Günler❤️

Selam ÇS'cular...Yeni yaşımın ilk yazısı,dönüşün verdiği duygusallık ile karşınızda....

22 yıldır aynı yerde yazlığımız,Adapazarı Karasu'da.Hepimiz için nice anılarla dolu,annemin iyice bereket Tanrıçasına döndüğü yer,kendini en mutlu hissettiği yer,babam kabul etse 4 mevsimi orda geçirecek.

Öyle asortik bir yer değil Karasu,şimdilerde çingene mahallesine dönmüş kimi yer,kimi yer de inşaat alanı.Heryer yeni inşaatla,süpermarket ile dolu.Zorla izin alıp,yürüyerek gittiğimiz plaj sevimsiz.

Buna rağmen gönül bağımız var oraya,artık yazlıkçı değil yerlisi sayılırız.İsmini vermek istemediğim sitemizde komşuluk benimkiler için en büyük nimet.Sıra ile siteye pide ısmarlayan cömert yürekliler,bahçenin verdiklerini zevkle paylaşıp,ev sahibi yokken bahçelerini sulayan insanlarla dolu.


Herkesin bir mini tarlası var.Nisan gibi gelip ekiyor,tarlanın verdiklerini kış için hazırlıyorlar.Sütü,güzel ruhlu fakir görünümlü sitenin dışındaki aileden alıp,yoğurt ve sütlaç yapıyorlar.Çoğu emekli site sakinleri,okey ile eğleniyor,çoğu zaman denize gitmiyorlar.


Annemin evi çok deli,çılgın,sempatik,çokkkk temiz.Her yerinde bizden birşey var.Kardeşimin resimleri,benim fotoğraflarım,Sevgi'den Defne'me kalmış oyuncaklar...Her yerden birşey asılıyor...Annem bir dokunuşu ile herşeyi çok özel ve güzel yapıyor,karakter katıyor...


Bu sepeti bana,ben Defne'nin yaşında iken halalarım almıştı,içinde uyuyan bebeğim vardı,yıkana yıkana bozulmuş,atılmış,şimdilerde Peri'nin bebeğine yer etmiş...Komşunun ortancaları...Zaten orası ortanca cenneti..


Keyifli sabah kahvaltıları...Annemin süsleri....


Her daim okuma halleri.Bu foto Peri eseri....Hanım Abla'nın bahçesinden topladığı semizotu ve fasulye ile yapılan yemekler....


Kapı önü güzelleri....


Ara ara çokkkk temiz,ara ara coşan deniz.Liman yapıldığından dalgalar bizim çocukluğumuzdaki gibi değil...


Kumsalda satılan kağıt helvalar,pamuk şekerler,çaylar,yanımızda halâ getirdiğimiz sandiwiçler içimizdeki küçük,şimdilerde kocaman olmuş yazlıkçıları ve minik periyi mest ediyor...Biricik Peri'm su perisine dönmeyi bir borç biliyor:)Bu da benden kalmış paşmina,Peri'yi Roman Prenseslerine döndürdüm bu şekil ile:)Kendisi mest...Annem de benim gibi sardunya delisi,hercai sardunya hiç görmemiştim:)Ve artık köyde dedemin-ananemin giydiği kara lastikler de renklenmiş.Annem hemen en renklisinden alıvermiş,balkon yıkarken kullanıyor:)


Herşeyi saklayan annem,kardeşim Ankara'da iken boyadığımız bu sandığı da saklamış,içinde benden çok şey var.Eski sevgililer,günlük,lise çılgınlıkları,İskoçya günleri vs....Sandığı periye bıraktım,kimi fotoyu yırttım,kimini geri getirdim...38 yıla çok şey sığdırmışım,çok şükür....

Bir daha anladım ki,yaşadığımız yeri cennete çevirmemiz yüreğimizden geliyor.Oraya alışık olmayanlar için çekilir biryer olmayabilir ama orası da bizim köklerimizin sapasağlam sarılı olduğu yer.Belki de köklerin sağlam olmasında payı olan bir yer.

Dilerim Karasu Belediyesi plajlarına daha temiz bakar ve oraya tatile giden insanlar biraz terbiyesini takınıp,çöpünü,çekirdeğini kumsala atmaz.Karadeniz çok güzel ama kıymeti bilinmiyor ne yazık ki,batısından doğusuna yıllardır fark ettiğim bu.Çarpık inşaat her yerde göz ve yürek yoruyor...

Heryeri ayrı güzel olan memleketim,ilgiyi,sevgiyi,temizliği düzeni fazlası ile hak ediyor...

Hepinize sevgiler,Mutlu bir yaz diliyorum...

No comments:

Post a Comment