23 July, 2016

Istanbul Gezmesi;Büyük Valide Han❤️

Selam dostlar.Ne zamandır burayı paylaşmak istemiştim,kaçmış şevkim ancak geliyor gibi;hem telefonumun foto hafızası da dolu;silip kimini,genişletmeliyim hafızasını..


Eğer sıkı bir IG kullanıcısı isesiniz,BVH'nın ne kadar revaçta olduğunu fark etmişsinizdir.Hanın tepesinde,o özel noktada atlayıp,poz vermek en meşhur pozlardan biri.


Istanbul'a her gittiğimde,gitmediğim bir yeri görmeyi kendime bir görev biliyorum.Teyzem ve kuzenim de Trabzon'dan gelince,en azından doğduğum şehirde,bir gün turist olabilme hakkımı sonuna kadar kullanmak istiyorum.Istanbul,onca negatifliğine rağmen,bizim için hep büyük bir aşk oldu,babamın yazlığa yerleşememesi de Istanbul tutkusundandır.


Sora sora,vardık BVH'a.Sorduğumuz genç esnaftan biri,ama terası 4:30 civarı açılır dedi.Neredeyse pes edecektik,çok sıcaktı,çok yol gelmiştik,hadi çıkalım şansımızı deneyelim dedik ve girdik Han'a.Yanımızda bizim kadar şaşkın 3 kişi daha.
Han'a girdiğimizde,hemen solda,taburelerde oturan iki genç adama,terasa girişin nerde olduğunu sorduk,yönlendirdiler bizi,gittik kek gibi kaldık.Kuzenimle flörtleşen genç satıcı haklıydı,teras kapalıydı,kapısının önündeyken biri arkadan bağırdı,4:30 gibi açılır diye,sağolsun:)


Tıpış Tıpış indik,soldaki gençlere aşk olsun hiç de kapalı olduğunu söylemediniz diye serzenişte bulunduk:) Biz söyleyince,daha çok soru soruyorlar,niye kapalı falan filan diye dediler.Ki haklılar,her gelen geçene o sıcakta aynı cevap verilir mi? Ben de sıkılırdım şahsen.

Bekleme vaktini,Kapalı Çarşı'da turlayıp,Beyazıt'dan Çemberlitaş'a yürüyerek geçirdik,eski üniversite anılarım canlandı gözümde:)


Geri döndüğümüzde,4:30 civarı hemen bekçiyi girişte karşıladık:) Sanki biraz sitem eden çaycıdan laf işittik,sırf biz değil,oraya çıkıp,orda atlayıp zıplayanlar için de yedik;hatta herkes uzaktan geldiğini söylediği için,bize inanmadı!

Kapı görevlisi tonton amca,şikayet ediyordu atlayanlar için,çok eski olduğu için çökebilirmiş diye.


Manzara muhteşem,rüzgar mis.Kalabalık o biçim.Resmen fotoğraf çekilmek için sıra var!!!Benzer pozlar,herkes sanki Ist'a doğru atlarken uçuyor ya da yoga yapıyor:)


İşte o meşhur nokta:)Han'a giriş.Gördüğünüz gibi için gayet terk edilmiş,ihmal edilmiş.Küçük iş hanları,imalathaneler var.İçindeki insanların pek sempatik olduğunu söyleyemem,zira verilen selamı bile kâle almadılar.Geçerken "aman sanki ne var burda da geldiniz" gibi bakıyorlar:)Sanki rahatsızlık vermişiz gibi hissettim açıkcası.

Gitmek isterseniz,Mahmutpaşa,Çakmakçılar Yokuşu'nda.Ve evet tonton amca,girişe 1 lira alıyor adambaşı,sırf kapıyı açtığı için...Paranın nereye gittiği belli değil ama helal olsun,ne diyim.Çünkü Belediye baksın,orayı turistik bir cevhere çevirsin demek gelmiyor içimden.Çay bahçesine dönüp de,kalabalıklaştığını düşünmek bile beni geriyor doğrusu.Umarım toplanan 1 liralar iyi bir şeye vesile oluyordur.Meşhur bir işletmenin eline geçip de onları zengin edeceğine,tonton amcama gitsin daha iyi.Yanlış hatırlamıyorsam yövmiye de alıyor tonton amca.

17.yy'dan beri ayakta duran,yorgun Istanbul'a tepeden bakan BVH'nın kıymetinin bilinmesini dilerim,lütfen çatıda dikkatli olun...Sevgiyle kalın❤️ Cihannümâ yerleri sevenler pişman olmayacaktır.❤️No comments:

Post a Comment